2012. június 19., kedd

Közösségi média oktatása fogvatartottak részére...



"A kaliforniai San Quentin börtönben indult képzési program keretében a közösségi média és a technológiai ipar működését oktatják a szabadulásuk után piacképes ismeretekre vágyó  raboknak, akik azonban még ők sem férhetnek hozzá az internethez a rácsok mögül.


A büntetés-végrehajtási intézményben egy "Utolsó mérföld" néven indult képzési program keretében oktatnak kiválasztott rabok számára online technológiai internetet. Az oktatási programba csak a legjobb képességű rabok kerülhetnek be - adta hírül a BBC brit közszolgálati médium hírportálja.

A Szilícium-völgynek prezentálhatják ötleteiket

A képzésben részt vevő elítélteknek az a feladata, hogy kidolgozzon egy jó célokat szolgáló, technológiai megoldások segítségével megvalósítható kezdeményezést. Ötleteiket aztán a Szilícium-völgy ismert befektetői és cégvezetőinek is prezentálhatják.

A börtönben zajló képzés egy helyi befektetőcég, a Transmedia Capital cég alapítója, Chris Redlitz ötlete volt, akit saját bevallása szerint a börtönlakók rendkívül magas, 65 százalékos visszaesési rátája, és a rabok éves szinten tízmillió forintnak megfelelő tartási költsége sarkallta a projekt megindítására. Redlitz a BBC-nek elmondta, hogy üzleti kihívásként tekintett a képzési projektre, amelytől azt reméli, hogy a segít lenyomni a visszaeső bűnözők arányát.

Eddigi tapasztalataik szerint a programban nagyon sok tehetséges, és lelkes fogvatartottra találtak rá: bár a tanulók között komoly bűnöket elkövetők, például gyilkosok is megtalálhatók, Redlitz szerint még ők is megérdemelnek egy második esélyt, ha a technológiai képzést sikeresen abszolválják.

Internetet nem használhatnak

Az internetet még a technológiai képzésben részt vevő fogvatartottak sem használhatják, bár arra lehetőségük van, hogy kézzel kitölthető formanyomtatványon küldjenek ki a Twitterre kérdéseket és válaszokat.

A rehabilitációs programhoz csatlakozó raboknak emellett saját profiljuk van a Quora nevű közösségi oldalon, ahol bárki küldhet számukra kérdéseket a rácsok mögötti élettel kapcsolatban. A BBC-nek nyilatkozó egykori rab számítógép használata nélkül, csupán könyvből volt képes megtanulni proramozni, és azóta egy San Francisco-i  technológiai cég gyakornokaként dolgozik."



Azt hiszem, hogy hazánkban jelenleg mindez egy eléggé elképzelhetetlen dolognak számít, habár tény, hogy informatikai oktatás több büntetés-végrehajtási intézetben biztosított a fogvatartottak részére. Ennek oka alapvetően egyszerű: azoknak a fogvatartottaknak, akik általános iskolai oktatás folytatására beiskolázásra kerültek, a számítógépes ismeretek elsajátítása részét képezi a tantervnek. Ezen kívül intézetünkben is lebonyolításra kerültek korábban és a közelmúltban egyaránt olyan szakképzések, melyek keretében ún. ECDL-képzés került megtartásra az érintett fogvatartottak részére. A tavaly megvalósított és a blogomban már bemutatott egyik pályázati program keretén belül is megismerkedhettek az abba bevont elítéltek az internet használatával. A tapasztalatok között szerepelt egyebek mellett az, hogy néhány fogvatartott számára hatalmas élményt jelentett, amikor megismerkedhetett az állandó lakhelyének számító település honlapjával, illetve azon a helyi rendezvényekről szóló fényképekkel tarkított tudósítások között meglátta a kislányát, amint egy iskolai rendezvényen szerepel. A dolog jelentősége kettősnek értékelhető: az érintettek egyrészt olyan új, számukra eddig kevéssé ismert információkat szerezhetnek szűkebb civil környezetükről, melyekről eddig fogalmuk sem volt. Másrészt a mai világban az alapfokú, felhasználói szintűnek számító informatikai ismeretek (mint például a szövegszerkesztés, az elektronikus levelezés, a böngészés stb.) szinte elengedhetetlennek számítanak. Ezzel együtt fontos, hogy a fogvatartottak ellenőrzés mellett használhassák a számítógépeket, illetve kizárólag egy korlátozottnak számító internet-hozzáféréssel rendelkezzenek annak érdekében, hogy ne tudjanak a külvilággal mindennemű kontroll nélkül kommunikálni, ne legyen lehetőségük arra, hogy különféle közösségi oldalakon információkat szerezhessenek adott esetben a személyi állomány tagjairól, tehát az informatikai biztonsági szabályok ebben a kérdésben fontosak. 

A büntetés-végrehajtás területén dolgozók figyelmét egyébként mindenképpen felhívnám arra, hogy fokozottan figyeljenek oda arra, hogy a különféle közösségi oldalakon magukról milyen információkat, fényképeket, gondolatokat osztanak meg, mert bármily hihetetlen, de a fogvatartottak és hozzátartozóik között valóban vannak olyanok, akik arra is felhasználják ezeket az oldalakat, hogy adatokat gyűjtsenek, információkat szerezzenek, melyeket aztán megoszthatnak egymással, másokkal. A célok és a szándékok eltérőek lehetnek, de senki ne feledje, hogy nem csak a Nagy Testvér figyel. Egy példa, okulásként:  http://borton.ajjaj.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=123              

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése